Tegoroczne rozgrywki przyciągnęły liczne drużyny oraz rzesze kibiców i gości. Turniej był nie tylko sportową rywalizacją, ale również świętem integracji, radości i wzajemnego wsparcia.
W rozgrywkach udział wzięły reprezentacje z:Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku, Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku, Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce – gospodarza turnieju.
Nie zabrakło także rodziców, nauczycieli, trenerów oraz zaproszonych gości, którzy licznie wspierali uczestników. Rolę sędziego głównego – zgodnie z tradycją – pełnił Jarosław Jakimiuk.
Wszystkim życzę sukcesów. Pamiętajcie, że wygrana to nie wszystko – najważniejsze, że jesteśmy razem, bawimy się, uczymy współpracy i gramy fair play – podkreślała Elżbieta Szomko, dyrektor SOSW w Sokółce, witając zawodników.
Pomysł organizacji turnieju narodził się trzy lata temu z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego oraz dyrekcji sokólskiego ośrodka. Choć wcześniej odbywały się mniejsze zawody, obecna forma wydarzenia przyciąga coraz większą uwagę. Dzięki zaangażowaniu sponsorów i lokalnej społeczności, impreza zyskuje prestiż i rozmach.
Turniej promuje to, co w sporcie i życiu najcenniejsze: zdrową rywalizację, asertywność, komunikatywność i integrację. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń i budowania relacji – dodała Elżbieta Szomko.
W gronie gości specjalnych znaleźli się m.in. Sławomir Przestrzelski – wiceprezes Zarządu Jagiellonii ds. futsalu, oraz trener Wasil Savić, reprezentujący sekcję „Bez Barier”. Obserwując mecze, wybrali kilku wyróżniających się zawodników, którzy zostaną zaproszeni do treningów w drużynie Jagiellonii.
W ciągu zaledwie kilku tygodni udało nam się stworzyć drużynę reprezentującą województwo podlaskie na arenie ogólnopolskiej. Zgłosiło się do nas aż 120 zawodników z niepełnosprawnościami, dlatego powołaliśmy Podlaską Ligę Piłki Nożnej "Bez Barier", w której gra dziś 10–11 zespołów – opowiadał Sławomir Przestrzelski.
Podkreślił także znaczenie systematycznych treningów w kształtowaniu odpowiedzialności i zespołowego ducha wśród młodzieży.
Zostaliśmy przyjęci do I ligi ogólnopolskiej. Rozegraliśmy już turnieje we Wrocławiu i Gliwicach – z czterech meczów wygraliśmy trzy i zajęliśmy trzecie miejsce. W regionalnych eliminacjach także uplasowaliśmy się na podium i we wrześniu weźmiemy udział w finale na Stadionie Śląskim. To będzie wielkie przeżycie dla naszych zawodników – dodał.
Turniej rozgrywano w systemie szybkich meczów – każda potyczka trwała po 8 minut. Jednak jak zaznaczał sędzia główny, wynik nie był najważniejszy.
Nieważne, kto wygra. Liczy się udział. Już jesteście zwycięzcami, bo reprezentujecie swoje szkoły i daliście z siebie wszystko. Dziękuję organizatorom za kolejną udaną edycję – miejmy nadzieję, że nie ostatnią – mówił Jarosław Jakimiuk.
Oprócz emocji sportowych, organizatorzy zadbali również o atrakcje towarzyszące. W przerwach uczestnicy mogli korzystać z dmuchanych zamków, a energii dodawały im cheerleaderki, które gorąco dopingowały zawodników.
Wyniki końcowe turnieju:
1 miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Długoborzu
2 miejsce: Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku
3 miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce
4 miejsce: SOSW Białystok
5 miejsce: ZSS Bielsk Podlaski
6 miejsce: Szkoła Podstawowa z Janowszczyzny
7 miejsce: ZSS Siemiatycze
Tytuł Najlepszego Zawodnika Turnieju zdobył Patryk Pietrzak, który zachwycił zarówno grą, jak i postawą fair play.
Na zakończenie wydarzenia gratulacje zawodnikom złożył gość specjalny – europoseł Mariusz Wąsik, który podkreślił znaczenie takich inicjatyw w promowaniu aktywności sportowej wśród młodzieży z niepełnosprawnościami.
Turniej w Sokółce to nie tylko piłkarskie zmagania, ale przede wszystkim dowód na to, że sport potrafi jednoczyć, motywować i budować piękne wspomnienia.
/SM,JL/